Hydrobots

Κατηγορία: Hydrobots
Προβολές: 1027

Το πρόγραμμα κατασκευής του υποβρυχίου οχήματος hydrobots (ROV) ξεκίνησε στο MIT Sea Grant (MITSG) το 2003, και έχει ως στόχο να κινήσει το ενδιαφέρον  των μαθητών για τις επιστήμες, την τεχνολογία και τις εφαρμογές τους.

To 2003, ο Διευθυντής του MITSG, καθηγητής Χρυσόστομος Χρυσοστομίδης και ο εκπαιδευτικός συντονιστής Brandy M. Wilbur, ανέπτυξαν περαιτέρω την ιδέα αυτή σε ένα ?πακέτο? που δίνει την ευκαιρία σε καθηγητές και σε μαθητές όλων των ηλικιών να κατασκευάσουν το δικό τους ROV, χρησιμοποιώντας σωλήνες PVC και άλλα σχετικά οικονομικά και εύκολα προσβάσιμα υλικά.

Αυτό το πρόγραμμα ρομποτικής ήλθε και στην Ελλάδα μέσω του Ιδρύματιος Ευγενίδου με την κατασκευή του hydrobots.

Το 1ο ΕΠΑΛ Αγίου Νικολάου με τον καθηγητή πληροφορικής κ. Ορφανάκη Βασίλη και με ομάδα εφτά μαθητών την Α΄και Β΄τάξης του ΕΠΑΛ και σε συνεργασία με το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Λασιθίου με υπεύθυνο τον κ. Καρτεράκη Νεκτάριο, κατασκεύασαν το υποβρύχιο όχημα του οποίου την πλευστότητά δοκίμασαν στο Δημοτκό Κολύμβητήριο του Αγίου Νικολάου.

Η κατασκευή πραγματοποιήθηκε εκτός σχολικού ωραρίου, και χωρίς να έχει ενταχθεί σε κάποιο μάθημα. Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο σε όλη τη διάρκεια της κατασκευής, προτείνοντας λύσεις σε προβλήματα που δημιουργήθηκαν στην όλη διαδικασία, αποδεικνύοντας τις ικανότητές τους στην ομαδική συνεργασία στη λήψη αποφάσεων, και στην υλοποίηση καινοτόμων δράσεων.

Τα μελλοντικά σχέδια είναι να προσαρμοστούν αισθητήρες πίεσης, θερμοκρασίας και έντασης φωτός ώστε να καταγράφονται αυτά τα δεδομένα σε διάφορα υδάτινα οικοσυστήματα τα οποία θα παραδίνονται σε μια παγκόσμια βάση δεδομένων που θα διαχειρίζεται το MIT.

Επίσης σκοπεύουμε να προσαρμόσουμε κάμερα και φωτισμό ώστε να λαμβάνονται εικόνες και βίντεο μέσα στη θάλασσα.

Οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Αγίου Νικολάου που υλοποίησαν την κατασκευή ήταν:

Βάρδας Γιάννης

Δρακωνάκης Νίκος

Ζιώγκας Μιχάλης

Καρακυρίτσης Λευτέρης

Κουδουναράκης Ανδρέας

Κυριάκος Βαγγέλης

Παπαχατζάκης Νίκος

hy2

hy3

Η δοκιμή πλεύσης στο Δημοτικό Κολυμβητήριο του Αγίου Νικολάου

H παρουσίαση του hydrobots από την ιστεσελίδα του 1ου ΕΠΑΛ Αγίου Νικολάου.