3 MAΘΗΤΕΣ ΤΟΥ 2ΟΥ ΓΕΛ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΒΡΑΒΕΥΤΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΤΟΠΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΕUSO.

Έγινε το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου, στο φιλόξενο χώρο του 2ου ΓΕΛ Αγ. Νικολάου, ο τοπικός διαγωνισμός για την 18η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών (18th European

Union Science Olympiad – EUSO 2020) ( για πληροφορίες: http://euso.eu/). Κάθε τριμελής ομάδα μαθητών Β Λυκείου, διαγωνίστηκε σε τρία πειραματικά θέματα: ένα στη Φυσική, ένα στη Χημεία και ένα στη Βιολογία. Η δεύτερη πανελλήνια φάση του διαγωνισμού θα διεξαχθεί το Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2020. Οι δύο ομάδες που θα πρωτεύσουν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Νότιας και Βόρειας Ελλάδας αντίστοιχα θα συμμετάσχουν στην 18η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών - EUSO 2020, η οποία θα πραγματοποιηθεί την άνοιξη του 2020 σε χώρα που θα ανακοινωθεί έγκαιρα. Στον τοπικό διαγωνισμό συμμετείχαν με εξαιρετική επιτυχία το 2ο ΓΕ.Λ Αγ. Νικολάου, το 1ο ΓΕ.Λ Ιεράπετρας και το ΓΕ.Λ Νεαπόλεως.

Η ομάδα του ΓΕ.Λ Νεαπόλεως

Η ομάδα του 1ου ΓΕ.Λ Ιεράπετρας

Η ομάδα του 2ο ΓΕ.Λ Αγ. Νικολάου με την συντονίστρια ΠΕ04 κ.Αθηνά Γκινούδη

Ευχαριστούμε τον Διευθυντή και το σύλλογο του 2ου ΓΕ.Λ Αγ. Νικολάου για τη φιλοξενία, τους μαθητές και τους καθηγητές των μαθητών, που πήραν μέρος,την συντονίστρια Φυσικό κ. Αθηνά Γκινούδη και το συνάδελφο Βιολόγο κ. Σερασκέρη Στέλιο που επιμελήθηκαν τα θέματα Φυσικής και Βιολογίας αντίστοιχα.

Φωτογραφίες: 1drv.ms/u/s!Ar9CmL1fyCWizjK_dAlwkXheRLj_?e=DsAE5Z

Ο υπεύθυνος του ΕΚΦΕ Λασιθίου