Τηλεδιάσκεψη ΠΕ04 Γυμνασίων Ν.Λασιθίου την Τετάρτη 3 Νοεμβρίου,12:00μ.μ

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Στη διδασκαλία των μαθημάτων των Φυσικών Επιστημών στο  Γυμνάσιο προέχει η διερεύνηση, ο πειραματισμός και η ενεργός εμπλοκή των μαθητών και μαθητριών στο μάθημα.  Στις οδηγίες που στάλθηκαν φέτος από το Υπουργείο Παιδείας στα σχολεία σας, προστέθηκαν νέοι σύνδεσμοι που παραπέμπουν σε πλούσιο υποστηρικτικό υλικό που μπορεί να αξιοποιηθεί στο μάθημα, έτσι ώστε να προωθηθεί  η διερευνητική-ανακαλυπτική μάθηση.

Κάτω από αυτό το πρίσμα, σας καλούμε σε μία πρώτη συνάντηση γνωριμίας – ενημέρωσης, η οποία θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά την Τετάρτη 3 Νοεμβρίου από 12-14.00 στον παρακάτω σύνδεσμο:

Στη συνάντηση θα συζητήσουμε   διδακτικές προσεγγίσεις και  παραδείγματα αξιοποίησης του υποστηρικτικού  υλικού και θα γίνει ανταλλαγή απόψεων και καλών πρακτικών.
Ο υπεύθυνος ΕΚΦΕ Λασιθίου                                                                          Η συντονίστρια εκπαιδευτικού έργου.
Μιχάλης Εμμ.Βιτωράκης                                                                                        Αθηνά Γκινούδη