ΠΑΝΕΚΦΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για συμμετοχή στην
Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών 2023 –
EOES 2023

Το Σάββατο 28 και την Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2023,  ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες της δεύτερης φάσης του Πανελληνίου διαγωνισμού πειραμάτων που διοργανώνει  η ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε. και οδηγεί στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα πειραμάτων Φυσικών Επιστημών  που φέτος θα διεξαχθεί στην Λετονία, από τις 29 Απριλίου 2023 έως τις 5 Μαΐου 2023.
Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός διεξήχθη με κοινά θέματα σε δύο εξεταστικά κέντρα, σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη το Σάββατο 28 Ιανουαρίου.  39 μαθητικές ομάδες από όλη την Ελλάδα διαγωνίστηκαν σε πειραματικές δραστηριότητες Βιολογίας, Φυσικής και Χημείας.  Η μορφή των θεμάτων ήταν τέτοια ώστε να αναδεικνύουν εργαστηριακές και διερευνητικές δεξιότητες των παιδιών δίνοντας στη διαδικασία ένα ιδιαίτερο χρώμα,  διαφορετικό από αυτό των περισσότερων άλλων διαγωνισμών.
Οι ομάδες που συμμετείχαν  αποτελούνταν από  μαθητές και μαθήτριες  με ζωντανό και δημιουργικό τρόπο σκέψης που θεωρούμε ότι είναι ισχυρό εφόδιο για υγιείς “αυριανούς” πολίτες.  Υποστηρίχθηκαν εθελοντικά από τους συνοδούς εκπαιδευτικούς τους και τα κατά τόπους ΕΚΦΕ και έτσι η όλη διαδικασία δεν αφορούσε μόνο τις φυσικές επιστήμες αλλά συνολικά μία σύγχρονη παιδαγωγική προσέγγιση.

Οι δύο ομάδες που συγκέντρωσαν την υψηλότερη βαθμολογία και θα εκπροσωπήσουν  την Ελλάδα στη Ρίγα της Λετονίας, ήταν αυτές του ΓΕΛ Νάξου και του προτύπου ΓΕΛ Αγίων Αναργύρων Αττικής. Μάλιστα, συγκέντρωσαν τον ίδιο αριθμό μονάδων και η τυπική τελική σειρά μεταξύ τους ήταν αποτέλεσμα κλήρωσης.

Η διεξαγωγή του διαγωνισμού και τα έξοδα μεταφοράς της Ελληνικής αποστολής στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα υποστηρίζονται εξ' ολοκλήρου από το Ίδρυμα Μποδοσάκη, στο πλαίσιο του κοινωφελούς έργου του για την προαγωγή της Παιδείας, δίνοντας πνοή στο όραμά του για μια κοινωνία ίσων ευκαιριών με δυνατότητες και προοπτική για όλους. Τις εκδηλώσεις βράβευσης φιλοξένησαν το “Ευγενίδιο Ίδρυμα” (Αθήνα) και το Κέντρο “Νόησις” (Θεσσαλονίκη).
Περισσότερες πληροφορίες για τον διαγωνισμό υπάρχουν στην ιστοσελίδα της ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε., https://panekfe.gr

Για το Δ.Σ. της ΠΑΝΕΚΦΕ
      O Πρόεδρος                                                                                    O Γενικός Γραμματέας