Εναρξη στo Νοφαλιά-Φινοκαλιά του προγράμματος ΕDU4CLIMA

Την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου έγινε η αρχή και για φέτος , παρουσία της διευθύντριας του ΕΛΙΔΕΚ (ελληνικό ίδρυμα έρευνας και καινοτομίας) κυρίας Κατερίνας Κουραβέλου, του εκπαιδευτικού προγράμματος EDU4CLIMA, που ξεκίνησε πέρυσι με μεγάλη επιτυχία (συμμετείχαν πάνω από 4000 μαθητές και 200 καθηγητές) και συντονιστή φορέα το ΕΠΕΧΗΔΙ(εργαστήριο περιβαλλοντικών και χημικών διεργασιών) του χημικού τμήματος Πανεπιστημίου Κρήτης (καθηγήτρια κ. Μαρία Κανακίδου και δρ. Νίκος καλυβίτης). Το πρόγραμμα υλοποιείται στο Νοφαλία - Φινοκαλιά του δήμου Αγίου Νικολάου.
«Ποδαρικό» έκανε το Β3 τμήμα του Γυμνάσιου Νεαπόλεως με συνοδούς καθηγητές τους κ.κ Αθηνά Τζώρτζη, Αντώνιο Σφούνη και Νεκτάριο Κοκολάκη. Μας τίμησε με την παρουσία του και τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα ο περιφερειακός διευθυντής εκπαίδευσης κ.Μανώλης Καρτσωνάκης. Επίσης οι σύμβουλοι ΠΕ04 κ. Μαρία Καλαθάκι και Αθηνά Γκινούδη.
Πάνω από 70 Σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (μερικά εκτός Κρήτης) έχουν κάνει αίτηση συμμετοχής, γεγονός που δείχνει τη μεγάλη επιτυχία του προγράμματος. Δύο σχολεία εκτός Ελλάδας (Ολλανδία, Ιταλία) ενδιαφέρθηκαν για το πρόγραμμα. Τον Απρίλιο θα γίνει επίσκεψη Σχολείου από Βενετία.Το επόμενο σχόλιο που θα έρθει,στις 12 Δεκεμβρίου, είναι το ευρωπαϊκό σχολείο με έδρα το Ηράκλειο.
Με εκτίμηση.
Ο υπεύθυνος ΕΚΦΕ Λασιθίου